Porady Prawne online

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Opisz nam swój problem i zadaj pytania klikając TUTAJ.
(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy mam prawo do gospodarstwa przekazanego bratowi przez rodziców w zamian za emeryturę?

Marek Gola • Opublikowane: 2021-05-24

Brat otrzymał gospodarstwo rolne od rodziców, a rodzice emeryturę, od 25 lat mieszka i pracuje że swoją rodziną za granicą, gospodarstwem w ogóle się nie interesuje, ziemię wydzierżawiał mojemu mężowi, który ją uprawiał przez wiele lat (teraz uprawia ją inny rolnik). Rodzicami zajmowałam się ja z mężem, oboje już nie żyją. Czy mam w związku z tym jakieś, przynajmniej niewielkie, prawa do tego gospodarstwa? Chciałabym, żeby mi przepisał kilkanaście arów ziemi, ale nie wyraża zgody. Przyjeżdża do Polski tylko na wakacje i na pogrzeby najbliższych. Czy takie prawo jest sprawiedliwe? Jaki to rolnik, który zostawił wszystko, wyjechał i nic go nie obchodzi, a miał obowiązki względem rodziców, nie wypełniał ich, a teraz tylko on ma prawo do wszystkiego, a pozostałe rodzeństwo nie ma żadnych praw… Proszę o odpowiedź i radę, co robić.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Czy mam prawo do gospodarstwa przekazanego bratowi przez rodziców w zamian za emeryturę?

Przekazanie gospodarstwa za emeryturę

Najważniejszą kwestią w niniejszej sprawie jest przekazanie gospodarstwa rolnego przez rodziców bratu za emeryturę. O ile powyższe jest prawdą, o tyle w umowie, na którą się Pani powołuje, powinna być wzmianka dotycząca tego, że zawierana jest ona w trybie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin w celu uzyskania odpowiednich świadczeń z tego tytułu. Umowa powyższa winna była mieć formę aktu notarialnego.

Brak praw do gospodarstwa należącego do brata

Zasadne jest bowiem wskazanie na pogląd wyrażony przez Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 20 grudnia 2017 r., sygn. akt I ACa 289/17, zgodnie z którym „przy ustalaniu zachowku nie uwzględnia się wartości gospodarstwa rolnego przekazanego przez spadkodawcę następcy na podstawie umowy przewidzianej w art. 59 ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin (tekst jedn.: Dz. U. z 1989 r. Nr 24, poz. 133 z późn. zm.)”.

Co więcej w uchwale Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2014 r., sygn. akt III CZP 114/13, wskazano, iż „wartość gospodarstwa rolnego przekazanego spadkobiercy (następcy) w drodze umowy zawartej w trybie art. 52 ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. Nr 32, poz. 140 ze zm.) nie podlega zaliczeniu na należną temu spadkobiercy schedę spadkową na podstawie art. 1039 k.c.”

Nie ma Pani prawa także do zasiedzenia gospodarstwa rolnego.

Rekapitulując, nie ma Pani prawa ani do zachowku, ani do wyrównania udziałów, ani też do zasiedzenia. O ile brat nie zechce niczego zrobić dobrowolnie, nie ma Pani prawa go przymusić do niczego (ani sama, ani przez sąd).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z obrotem ziemią?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

ewindykacja24.pl

Szukamy prawnika »