Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy jako posiadacz ziemi mogę wrócić do KRUS?

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 2019-02-20

Przez ponad 20 lat miałem opłacane składki na KRUS jako domownik pracujący w gospodarstwie rolnym siostry. 3 lata temu wyjechałem do pracy za granicę i uległem wypadkowi. Obecnie jestem osobą niepełnosprawną. KRUS usunął mnie z ubezpieczenia, bo nie zgłosiłem, że podjąłem pracę za granicą. Obecnie siostra chce mi przypisać część gruntów rolnych (3 ha) przejętych przez nią po naszych rodzicach. Czy jako posiadacz własnej ziemi mogę wrócić do KRUS?

Małgorzata Zegarowicz-Sobuń

»Wybrane opinie klientów

Z usług serwisu korzystałam już dwukrotnie. Za każdym razem otrzymałam odpowiedź szybko. Była ona wyczerpująca i przedstawiona w sposób dla mnie jasny. Ponadto zawierała przepisy prawne dotyczące mojego problemu oraz informacje o wyrokach sądu w sprawach podobnych do mojej.
Elżbieta, nauczyciel, 62 lata
Dziekuje, jestem bardzo zadowolona z Panstwa porady. Panstwa bardzo profesjonalna obsluga, godna jest polecenia znajomym, lub rodzinie w razie potrzeby. W obecnym momencie nie mam juz pytan zwiazanych z moja sprawa, mam jednak nadzieje, iz uzyskam odpowiedź na takowe, jeżeli sie pojawią.
Teresa, 61 lat
Dziękuję. Otrzymalam wyczerpującą odpowiedź.
Alicja
Odpowiedź otrzymałem szybko i po dodatkowych pytaniach odpowiedź była wyczerpująca. Bardzo dziękuję.
Marek, 67 lat, emeryt
Sprawnie , szybko , fachowo - zdecydowanie polecam.
Robert

Odpowiadając na zadane przez Pana pytanie należy odnieść się do przepisów ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników z dnia 20 grudnia 1990 r.

Ubezpieczenie społeczne rolników obejmuje generalnie, bo na zasadach określonych w ustawie, rolników i pracujących z nimi domowników oraz pomocników rolnika, którzy posiadają obywatelstwo polskie lub są uprawnieni do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie art. 87 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy lub są zwolnieni na podstawie przepisów szczególnych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę.

Rolnikiem w myśl przepisów ustawy jest pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkująca i prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także osoba, która przeznaczyła grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa rolnego do zalesienia.

Tak więc, jeżeli będzie Pan w posiadaniu gospodarstwa rolnego (rozumie się przez nie każde gospodarstwo służące prowadzeniu działalności rolniczej) i będzie Pan prowadził działalność rolniczą (działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej) w tym gospodarstwie bądź przeznaczy Pan grunty prowadzonego przez siebie gospodarstwa do zalesienia spełni Pan definicję rolnika określoną w ustawie. A skoro tak, to będzie podlegał Pan ubezpieczeniu obowiązkowemu z racji posiadania przez Pana ponad 1 ha przeliczeniowego gruntów rolnych.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Ubezpieczeniu podlega się obowiązkowo, jeżeli spełnione są warunki określone w ustawie albo na wniosek (w przypadku, gdy powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 1 ha przeliczeniowego).

W przypadku ubezpieczenia wypadkowego, chorobowego i macierzyńskiego podlega mu z mocy ustawy rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny oraz domownik tego rolnika. Warunkiem jest, aby rolnik lub domownik nie podlegał innemu ubezpieczeniu społecznemu (rolnik lub domownik podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, jeżeli z tytułu wykonywania pracy (bez względu na wymiar czasu pracy) czy innej aktywności zawodowej, objęty jest obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnym i rentowymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych) lub nie miał ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie miał ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Podleganie temu ubezpieczeniu jest związane z comiesięcznym opłacaniem składki ubezpieczeniowej.

Ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu podlega z mocy ustawy – podobnie jak w przypadku ubezpieczeń wskazanych powyżej – rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny, domownik tego rolnika, a także osoba pobierająca rentę strukturalną współfinansowaną ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz jej małżonek, jeżeli renta strukturalna współfinansowana ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej lub ze środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich wypłacana jest ze zwiększeniem na tego małżonka.

W każdym przypadku, gdy rolnik lub domownik spełnia wszystkie warunki do obowiązkowego podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, nie podlega obowiązkowo innemu ubezpieczeniu społecznemu na mocy odrębnych przepisów staje się on ubezpieczonym z mocy ustawy.

Możliwe jest objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym na wniosek innego rolnika lub domownika, który podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu w pełnym zakresie, jeżeli złożono wniosek o objęcie ubezpieczeniem emerytalno-rentowym oraz osoby, która podlegała ubezpieczeniu jako rolnik i zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej, nie nabywając prawa do emerytury lub renty z ubezpieczenia, jeżeli podlegała ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 12 lat i 6 miesięcy oraz osoby pobierającej rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy jako rentę okresową, a także osoby, która podlegała ubezpieczeniu jako rolnik lub domownik i zaprzestała prowadzenia działalności rolniczej lub pracy w gospodarstwie rolnym w związku z nabyciem prawa do świadczenia pielęgnacyjnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych albo zasiłku dla opiekuna na podstawie ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów przez okres pobierania tego świadczenia albo zasiłku – do uzyskania 25-letniego okresu ubezpieczenia emerytalno-rentowego, o którym mowa w art. 19 ust. 1 pkt 2.

Zgodnie z art. 37 ustawy rolnik jest obowiązany, nie czekając na wezwanie, w ciągu 14 dni zgłosić w KRUS osoby podlegające ubezpieczeniu w jego gospodarstwie oraz informować o okolicznościach mających wpływ na podleganie ubezpieczeniu i o zmianach tych okoliczności.

Tak więc pomimo ubezpieczenia powstającego z mocy ustawy należy podleganie ubezpieczeniu zgłosić w KRUS.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z KRUS?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Działalność gospodarcza składki KRUS i emerytura z ZUS

Urodziłem się w 1952 r. Jest rolnikiem ubezpieczonym w KRUS. Od 2004 r. do 2010 r. prowadziłem działalność gospodarczą (sklep na wsi)...

Czy mogę zrezygnować z ubezpieczenia w KRUS-ie, jeżeli jestem ubezpieczony w innym kraju?

Czy mogę zrezygnować z ubezpieczenia w KRUS-ie, jeżeli jestem ubezpieczony w innym kraju? Czy KRUS powinien mi zwrócić pieniądze za okres...

Rezygnacja z płacenia KRUS-u z powodu pracy za granicą

Moja siostra pracuje za granicą legalnie ponad dziesięć lat i przez ten czas płaciła i płaci nadal składki KRUS, ponieważ posiada pole powyżej 1...

Zakończenie działalności i przejście na KRUS

Mam pytanie dotyczące zakończenia działalności i przejścia na KRUS. Sytuacja wygląda w ten sposób, że jeden z małżonków prowadzi...

Dodatkowa działalność gospodarcza a KRUS

Jestem właścicielem gospodarstwa rolnego i jednocześnie prowadzę działalność gospodarczą na karcie podatkowej. Płacę KRUS. Czy będąc na KRUS-ie...

Dzierżawa gospodarstwa rolnego w celu skorzystania z renty KRUS

Mój brat zawarł umowę dzierżawy gospodarstwa rolnego o powierzchni gruntów rolnych 12ha, ustalił, że dzierżawca w myśl art. 708 Kodeksu cywilnego...

Ubezpieczenie w KRUS a świadczenie po porodzie

Wraz z żoną jesteśmy ubezpieczeni w KRUS-ie, a także pracujemy za granicą legalnie, gdzie płacimy składki na ubezpieczenie. Moja żona jest...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »